Projektowanie Grafiki Wydawniczej i Infografiki

PAWILON B / PRACOWNIA 109

Program Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych obejmuje ćwiczenia z architektury projektowania książki, ilustracji, typografii semantycznej, infografiki, nowoczesnych technik opracowywania gridu i lay-outu wydawnictw, gazet oraz czasopism, a także komputerowego projektowania strukturalnego oraz prezentacji multimedialnych. Pracownia prowadzi kompleksowy program strukturalnego projektowania różnorodnych form wydawniczych, w tym wydawnictw na urządzenia mobilne oraz web publishing.

slawomir_kosmynka

prof. Sławomir Kosmynka
skosmynka@asp.lodz.pl

Grafik, projektant, typograf. Profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kierownik Katedry Projektowania Graficznego. Od realizacji dyplomu kontynuuje działalność twórczą w zakresie malarstwa, grafiki, fotografii, instalacji, grafiki projektowej i typografii. 

Prowadzi Pracownię Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Studenci i absolwenci Pracowni 109! — Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych — prowadzonej pod jego kierunkiem, zdobyli wiele nagród i wyróżnień w konkursach w kraju i za granicą, oraz odnieśli znaczące sukcesy artystyczne i zawodowe.

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. m.in. w USA, Japonii, Francji, Turcju, RFN, Boliwii, Finlandii, Czechach, Słowacji, Hiszpanii, Islandii, Belgii, Holandii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Polsce.

Najważniejsze realizacje Kosmynki to: DeCollage, cykl grafik / posterów xero collage 1985, szblony CADIO Rebel / stencil posters 1988 – 1992, Plakat+Teatr, set plakatów dla Teatru Studyjnego w Łodzi 1995, Serce, set plakatów, citylightów i billboardów dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci 2000, Typo-Pik-To-Grafik, cykl ponad 60. plakatów oraz afiszo-plakatów dla Teatru Nowego w Łodzi, 2010 – 2016.

W latach 2000 – 2008 zrealizował TYPOFAKTURY cykle grafik cyfrowych inspirowanych aleatoryką oraz teorią unistyczną Władysława Strzeminskiego. M.in. cykle: Neurofonts, Matrix, Typographica oraz Ex-tensions. 

Jego styl łączy inspiracje szablonem sreet-artu, idei DIY oraz sztuką protestu, obsesje urban arts i silne fascynacje typografią oraz plakatem typograficznym. W wielu swoich pracach wykorzystuje ideę dekonstrukcji oraz Typo Graphic Recycling. W swoich plakatach traktuje literę/słowo jak piktogram a łańcuch piktogramów jak nowy alfabet, lub interface komentujący komunikat wizualny. 

Jest przekonany, że plakat teatralny jest manifestacją niepokoju w kulturze, infografiką dramatu i nastroju społecznego, swoistym Auto da fé artysty.

Plakaty Sławomira Kosmynki były wielokrotnie prezentowane na najważniejszych wystawach w kraju i za garnicą /BICEBE Bogota, Bolivia;
IPB Lahti, Finlandia; MBP Warszawa, Polska; MBPT Rzeszów, Polska;
BPP Katowice, Polska/; 

Mieszka i pracuje w Łodzi.

mariusz_andryszczyk

mgr. Mariusz Andryszczyk
mandryszczyk@asp.lodz.pl

Jestem absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz anglistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Jako projektant graficzny współpracowałem z instytucjami kulturalnymi w Łodzi (Miejska Galeria Sztuki, Dom Literatury w Łodzi, Łódzki Fundusz Filmowy, Teatr Wielki w Łodzi). Jestem twórcą plakatów, okładek do książek, katalogów, systemów identyfikacji wizualnej. Moje plakaty i projekty okładek pokazywano na wystawach zbiorowych w Polsce, Finlandii, Boliwii, Bułgarii, Niemczech, Rosji czy Francji, oraz indywidualnych w Polsce i w Chinach.

Projektuję też ilustracje do książek m.in. do wyróżnionej nagrodą IBBY oraz wpisem na Listę Białych Kruków przez Internationale Jugendbibliothek w Monachium książki Joanny Fabickiej „Rutka” czy, do nominowanej do nagrody IBBY oraz Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca, książki Adama Wajraka „Lolek”.

Współpracowałem z łódzką wytwórnią filmów WJTeam jako dyrektor artystyczny przy animacji „The Wizard of US” w reżyserii Balbiny Bruszewskiej.

Od 2016 roku pracuję jako asystent profesora Sławomira Kosmynki w Pracowni Projektowania Grafiki Wydawniczej i Typografii Mediów Cyfrowych w łódzkiej ASP.